İnsan hakları ihlalleri yaşandığı Çin’de olimpiyat düzenlemek insanlık suçuna ortak olmaktır.

Doğu Türkistan Spor ve Gelişim Derneği öncülüğünde, Dünya Uygur Kurultayı Vakfı’nın desteği ve basın mensuplarının katılımı ile, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi önünde Pekin 2022 Kış Olimpiyat oyunlarını boykot protestosu ve basın açıklaması yapıldı.

23 Haziran Uluslararası Olimpik Günü’nde İstanbul’daki Uygur Türkleri Dünya Uygur Kurultayı vakfı ve Doğu Türkistan Spor ve Gelişim Derneği birlikte, 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarına hayır protestosu düzenlendi.

Bakırköy’deki Olimpiyat evi Önünde gerçekleşen protesto ve Basın açıklamasında protestocular ellerinde, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları aleyhine dövizler taşırken, Çin’e karşı çeşitli sloganlar attı.

Dünya Uygur Kurultayı vakfı başkanı Abdureşit ABDULHAMİT, Uygur Akademisi Vakfı başkanı Dr. Ferhat Kurban Tanrıdağlı, Doğu Türkistan Spor ve Gelişim Derneği Başkanı Tahir GÖKBAYRAK birer konuşma yaparak, Uluslararası Kış olimpiyatlarının pekinde yapılmasına tepki gösterdi ve 2022 kış olimpiyatlarının başka bir ülkede yapılması için Uluslararası Olimpik komitesine çağrıda bulundu.

Basın açıklaması yapan Doğu Türkistan Spor ve gelişim Derneği Başkanı Tahir GÖKBAYRAK, Doğu Türkistanlılara vekaleten, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesine, barış, dostluk, sevgi ve saygıyı temsil eden Olimpiyatların, 2022 Kış Oyunlarının  Doğu Türkistan, Tibet, İç Moğolistan, Hong Kong ve  diğer topluluklara yaptıkları acımasız muameleyle insan haklarını aleni bir şekilde çiğneyen ÇKP yönetimi altındaki Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Beijing’de yapılacak olmasını boykot etmeleri için çağrıda bulunuyoruz, dedi.

Gökbayrak , “Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 2008 Yaz Olimpiyatlarını Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenleme kararı hem Olimpiyatların ilkelerine ters düşmüş hem de halihazırda insan hakları ihlallerinde bulunan Çin hükümetini daha da cesaretlendirerek bu eylemlerin insanlığa karşı suç ve hatta soykırım boyutuna ulaşmasına sebep olmuştur. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, insan haklarını hiçe sayan Çin’in baskıcı rejiminin olimpiyatlara ev sahipliği yapmasına izin vererek, temel prensiplerinden olan “insanlık onurunu koruma” ilkesini göz ardı etmiştir”, diye konuştu.

Çin, Uygur ve diğer Türk halklarını zorla çalıştırarak köleleştirmektedir

Çin’in Doğu Türkistan’daki , Uygur ve diğer Türk halklarını zorla çalıştırarak köleleştirdiğini dile getiren Gökbayrak konuşmalarını söyle devam etti, “Pekin 2022 Kış Olimpiyatlarına yaklaştığımız bu günlerde, Çin, Doğu Türkistan’daki baskıcı rejimine şiddetli bir şekilde devam etmektedir. Bugün milyonlarca Uygur, Kazak ve diğer Türk halkları keyfi olarak gözaltına alınıp toplama kamplarına kapatılmakta ve bu kamplarda tutulan mağdurlara toplu tecavüzler ve zorunlu kısırlaştırma uygulanmakta, aynı zamanda rızaları dışında tıbbi uygulamalar gerçekleştirerek organ hırsızlığı yapılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak Çin, Uygur ve diğer Türk halklarını bu toplama kamplarında zorla çalıştırarak köleleştirmektedir. İnsan hakları ihlallerinin her türlüsünün en şiddetli şekilde yaşandığı Çin Halk Cumhuriyeti’nde olimpiyat düzenlemek, bu insanlık suçuna ortak olmaktır”.

Dünyanın çeşitli uluslararası insan hakları örgütlerinin Uluslararası Olimpiyat komitesine bu konuda birçok rapor te talepler sunulduğunu hatırlatan Tahir Gökbayrak, “Uluslararası Olimpiyat Komitesi tüm bu çağrılara sessiz kalarak ve birçok ülke tarafından Çin’in Doğu Türkistan’da yapmakta olduğu vahşetin İNSANLIĞA KARŞI SUÇ ve SOYKIRIM olarak tanınmasını hiçe sayarak, bu suça ortak olmaktadır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 2008 yılında yaptığı hatayı tekrar etmemeli ve bu soykırıma karşı çıkmalıdır. Bu sebepten ötürü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinden 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarının başka bir ülkede yapılması için Uluslararası Olimpiyat Komitesine istekte bulunmasını, bunun kabul edilmemesi durumunda Beijing (Pekin) 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarını boykot etmesini talep ediyoruz”, ifadelerini kollandı.