Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan ve Beraberindeki Doğu Türkistan Heyeti ile birlikte, Avrupa Milli Görüş Teşkilatları (IGMG) Genel Başkanı Sayın Kemal Ergün bey ve yönetimi ile Kölndeki genel merkezinde buluştu ve Doğu Türkistan davasının geleceği ilgili müzakerelerde bulundu.

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, Doğu Türkistan heyetinin ziyaretleri için teşekkür etti ve “Doğu Türkistan’daki Uygur kardeşlerimiz yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu krizi aşmak ve Uygur kardeşlerimizi aydın bir istikbale kavuşturabilmek için bölgede olanları ve Çin’in soykırım politikalarını dünya kamuoyuna duyuracağız.” dedi. Doğu Türkistan heyeti de  Genel Başkan Kemal Ergün’e IGMG camiasının verdiği destek dolayısıyla teşekkür etti.

Doğu Türkistan heyetinde, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti & Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşlar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan, Doğu Türkistan Ulemalar Birliği Başkan Vekili Azizi Siracuddin Azizi, Dünya Uygur Kongre Başkanı Dolkun Eysa, başkan Yardımcısı Ferhat Muhammet, ile Hollanda Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Abdurrahman Abdullah da yer aldı.

topantıda, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da uyguladığı zulüm ve soykırımın tüm dünyaya anlatılması için bir komisyon kurdu. Komisyon Doğu Türkistan heyetinin IGMG Genel Merkezi’ne yaptığı ziyarette oluşturuldu. Doğu Türkistan Heyetin zziyareti esnasında IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün ile de bir toplantı yaptı. Heyet, IGMG’nin Doğu Türkistan’a verdiği desteğe teşekkür etti.

Uluslararası Konferans Düzenlenecek

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün’ü ziyaret eden Doğu Türkistan heyetinin ziyaretinde Doğu Türkistan’da olup bitenlere dünya kamuoyuna takdim edecek olan bir komisyon oluşturuldu. Komisyonun, paneller, sempozyumlar ve uluslararası bir konferans düzenlemesi kararı da alındı.

Belirli aralıklarla ayda en az bir kere toplanacak olan komisyon çalışma programı hazırlayacak ve bu programın uygulanmasından sorumlu olacak. Komisyonda, Doğu Türkistan heyeti ile birlikte IGMG adına da Genel Başkan Yardımcısı Murat İleri, Tanıtma Başkanı Selçuk Çiçek, Genel Başkan Danışmanı Muhammed Turhan ve Gençlik Teşkilatı Başkanı Furkan Kahraman yer aldı.