Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği öncülüğünde ve kardeş STK’larımız ile birlikte İstanbul’da büyük Kurban Bayramı Buluşması düzenlendi. Acı, hasret ve ıstıraba rağmen kurban Bayramı buluşmasında istiklale olan inancımızı, azmimizi, birliğimizi ve coşkumuzu ortaya koyduk.

22 Haziran’da bu yılki Kurban Bayramı münasebetiyle İstanbul’un Zeytinburnu ilçesindeki Kazlışme Kültür Merkezi Meydanı’nda büyük Bayramlaşma etkinliği düzenlendi.

Kurban Bayramının üçüncü gününde Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği tarafından organize edillen etkinliğe 2 bini aşkın Doğu Türkistanlı katıldı.

Kuran tilavetiyle başlayan Etkinlikte kanaat önderi Abdukadir Yapçan yüzlerce çocuğa Bayram harçlığı dağıttı.

ÖZGÜRLÜK İÇİN “HER AN HAZIR OLUN” ÇAĞIRISI  

Ardından Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan teşkilatlar adına tüm Doğu Türkistan halkının Kurban Bayramı’nı kutladı.  Çin’in Doğu Türkistan halkına yönelik baskıcı ve Soykırım politikalarını hatırlatarak, diasporadaki Doğu Türkistan halkının birlik beraberliğini pekiştirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Mevcut mücadelenin Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı için bir hazırlık aşaması olduğunu da ifade edeen Oğuzhan, tüm Doğu Türkistanlıları her an hazır olmaya çağırdı.

Akabinde Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkanı Dr. Ataullah Shahyar yaptığı tebrik konuşmasında, Doğu Türkistanlıların kendi kimliklerini korumalarının önemini dile getirirken, Uygur halkının Milli kimliği ile Dini kimliğinin ayrılmaz bir bütün olduğunu vurguladı.

MİLLİ GELENEĞE SAHİP ÇIKMA VURGUSU YAPILDI

Etkinlikte ayrıca Doğu Türkistan Davasının yılmaz savunucularından Akit Televizyonu sunucusu, Program yapımcısı Sayın Halis Özdemir Doğu Türkistan halkının Kurban Bayramı’nı kutladı.  diasporadaki Uygurların varlıklarını sürdürebilmeleri, Doğu Türkistan davasını devam ettirebilmeleri ve farklılıklardan uzak durabilmeleri için “dinlerini, örf ve adetlerini, dillerini ve tarihlerini” korumaları ve bilmeleri gerektiğini söyledi.

Binlerce Doğu Türkistanlının bir araya geldiği etkinlik Doğu Türkistanlı küçük çocukların çeşitli gösteriler ve Türkiye Başta olmak üzere Ümmeti Muhammed’e, Mazlum Doğu Türkistanlı halka yapılan Duanın ardından sona erdi.